Atatürk Üniversitesi’nde “Milli Teknoloji Hamlesi” Heyecanı Yaşandı

Atatürk Üniversitesi,  Erzurum Büyükşehir Belediyesi ve T3 Vakfı’nın ortaklaşa düzenledikleri Milli Teknoloji Hamlesi Konferansı Atatürk Üniversitesi Kültür Merkezi Mavi Salon'da gerçekleştirildi.

BAYKAR Genel Müdürü & T3 Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı Haluk BAYRAKTAR’a Atatürk Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ömer ÇOMAKLI, Erzurum Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet SEKMEN ve ATA Teknokent Genel Müdürü Doç. Dr. Ersin KARAMAN eşlik etti.

Konferans öncesi ATA Teknokent firmaları, öğrenci kulüpleri ve teknoloji grupları kurdukları stantlarda kendi ürettikleri sistemlerin ve yürüttükleri bilimsel ve sosyal projelerin tanıtımlarını yaptılar. Stantları tek tek gezen heyet öğrencilerden üretimleri ve projeleri hakkında bilgi aldı.

Stant gezisi sonrası Mavi Salon’da gerçekleştirdiği sunumunda, Türkiye'nin savunma sanayisinin milli ve özgün olması yönünde attıkları önemli adımlardan bahseden Sayın Bayraktar "Dünyada insansız sistemler oldukça önemli bir hale gelmiştir. Türkiye, insansız hava aracı teknolojisinde, bağımsız bir şekilde en ileri seviyede teknolojileri, özgün bir şekilde geliştiren, kendi ülkesinin hizmetine sunan, operasyonlarında kullanan, aynı zamanda ihraç eden bir ülke haline geldi. Elbette ki bunun sürdürülebilirliği önemli.  Bu gibi üretimler donanımlı insanlarla yapılıyor. Bu anlamda da bu ekosistemi güçlendirmemiz gerekiyor. Çınar ağaçları yetiştireceksek, bu saksıda yetişmez. Bu bir ekosistem meselesidir, Ar-Ge kültürünün yayılması meselesidir. Toplumca fert fert herkesin bu işlere sahip çıkmasıyla, bu işe yeltenen insanlara destek vermesiyle, pozitif bir atmosfer oluşturulmasıyla gerçekleştirilebilir. Bu misyonu yayma düşüncesiyle Türkiye Teknoloji Takımı Vakfı'nı (T3 Vakfı) kurduk" diye konuştu.

Program sonrasında ATA Teknokent’te yer alan üniversite takımlarının çalışmalarını bizzat yerlerinde inceleyen Bayraktar gençlerin teknoloji çalışmalarını yürütebilmeleri için her zaman yanlarında yer aldıklarını belirtti.

 

Yukarı

AKIL FİKİR KUTUSU

"Ülken İçin Düşün Fikrini Paylaş"

AKIL FİKİR KUTUSU

"Ülken İçin Düşün Fikrini Paylaş"

Kurumsal Kimlik

Dosyaları indirmek istiyor musunuz ?